Dla Lekarzy
Instrukcja
Wrodzone wady rozwojowe u dzieci należy zgłaszać elektronicznie poprzez portal internetowy https://www.register2.rejestrwad.pl/.
Od dnia 01.01.2020 r. nie obowiązuje forma papierowa zgłoszenia.
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA ZGŁOSZENIA WRODZONEJ WADY ROZWOJOWEJ DO
POLSKIEGO REJESTRU WRODZONYCH WAD ROZWOJOWYCH
(PRWWR)
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 12 czerwca 2018 r.
w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych
(Dz.U. 2018 poz. 1196)
Pobierz:
Podstawą monitorowania wad wrodzonych w populacji, identyfikacji czynników ryzyka, działań profilaktycznych oraz działań zmierzających do poprawy opieki medycznej są rejestry wad wrodzonych. W Polsce jest to Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych (PRWWR). PRWWR jest częścią EUROCAT, światowej sieci rejestrów zajmującej się monitorowaniem wad wrodzonych w Europie i na świecie.
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2018 r. (pierwszy obowiązujący z 19 grudnia 2014 r.) w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych nakłada obowiązek zgłaszania wrodzonych wad rozwojowych przez podmioty lecznicze wykonujące świadczenia zdrowotne w zakresie neonatologii, położnictwa, genetyki klinicznej, chirurgii dziecięcej, ortopedii, pediatrii, kardiologii dziecięcej, okulistyki, neurologii dziecięcej, otolaryngologii dziecięcej, intensywnej terapii dziecięcej, podstawowej opieki zdrowotnej, patomorfologii, chorób płuc, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, psychiatrii dzieci i młodzieży nie rzadziej niż raz w miesiącu, do 15 dnia następnego miesiąca.
Wada powinna być zgłoszona przez lekarza elektronicznie poprzez portal internetowy https://www.register2.rejestrwad.pl/. Wymaga to wcześniejszej, jednorazowej rejestracji lekarza w Systemie Elektronicznej Rejestracji Wad. W toku rejestracji lekarz wybiera dla siebie niepowtarzalną nazwę użytkownika (login) oraz hasło dostępu do Systemu.
Fakt zgłoszenia wady u dziecka do Rejestru należy odnotować w Książeczce Zdrowia Dziecka w rubryce wady rozwojowe lub przy informacji o badaniach przesiewowych.
Technika wypełniania
formularza zgłoszenia wrodzonej wady u dziecka do PRWWR.
- Zgłoszenie wady następuje jedynie w momencie jej wystąpienia, nie raportuje się sytuacji zerowego wystąpienia wad wrodzonych w jednostce w danym miesiącu.
- Zgłoszenie dotyczy rozpoznanych wad u dzieci urodzonych żywo lub martwo oraz wad wykrytych prenatalnie.
- Formularz zgłoszeniowy wypełnia lekarz stwierdzający wadę.
- W przypadku wątpliwości, czy daną nieprawidłowość kwalifikować jako wadę wrodzoną, należy zawsze wypełnić formularz.
- W przypadku, gdy dziecko pochodzi z ciąży mnogiej należy wypełnić osobny formularz dla każdego noworodka z wrodzoną wadą rozwojową.
- Opis wady należy podać w języku polskim. Należy dokładnie opisać każdą stwierdzoną wadę z podaniem narządu i lokalizacji.
- Informacje dotyczące badania patomorfologicznego należy wypełnić zarówno dla noworodków żywo urodzonych, które zmarły, jak i martwych urodzeń.
- Formularz papierowy powinien być podpisany przez lekarza zgłaszającego wadę, zawierać jego imienną pieczątkę oraz czytelną pieczęć jednostki zgłaszającej.
Aktualności
Postęp w realizacji Planu dla Chorób Rzadkich
03 stycznia 2024Prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej, podsumowuje realizację Planu dla Chorób Rzadkich w 2023 roku.
Dla Rodziców
- Poradnie genetyczne w Polsce
- Palenie papierosów a ryzyko wad serca u płodu
- Leki z grupy opioidów a wady płodu
- Kwas foliowy
- Hospicja perinatalne
- SOS dla rozszczepu kręgosłupa
- Dziecko z zespołem Downa - pierwsze dni
- Rozszczep podniebienia
- Bezocze i małoocze
- Stowarzyszenia i Fundacje dla osób z wadami wrodzonymi
- Zespół Sotosa
- Badania naukowe
- Platforma Choroby Rzadkie