Kwas foliowy
Aktualne rekomendacje dotyczące suplementacji diety kwasem foliowym przez kobiety ciężarne
Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) rekomenduje:
- wszystkim kobietom w wieku rozrodczym stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę;
- kobietom bez dodatkowych czynników ryzyka stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4-0,8 mg/dobę w I trymestrze ciąży, a następnie 0,6-0,8 mg/dobę w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie laktacji;
- kobietom z dodatnim wywiadem w kierunku wad cewy nerwowej w poprzedniej ciąży stosowanie kwasu foliowego w dawce 4 mg/dobę co najmniej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę i w I trymestrze ciąży, a następnie 0,6-0,8 mg/dobę w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie laktacji;
- kobietom z grupy podwyższonego ryzyka niedoboru folianów i wad cewy nerwowej: z cukrzycą przedciążową typu I lub II; przyjmującym leki przeciwpadaczkowe, metotreksat, cholestyraminę, metforminę, sulfadizynę; stosującym używki; z niewydolnością wątroby lub nerek; z BMI ˃ 30; po operacjach bariatrycznych lub z chorobami przewodu pokarmowego (choroba Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa, celiakia) stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,8 mg/dobę co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę oraz w okresie ciąży i laktacji.
Piśmiennictwo:
Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P. et al. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations on supplementation in pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91(10): 644-653.
Aktualności
Postęp w realizacji Planu dla Chorób Rzadkich
03 stycznia 2024Prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej, podsumowuje realizację Planu dla Chorób Rzadkich w 2023 roku.
Dla Rodziców
- Poradnie genetyczne w Polsce
- Palenie papierosów a ryzyko wad serca u płodu
- Leki z grupy opioidów a wady płodu
- Kwas foliowy
- Hospicja perinatalne
- SOS dla rozszczepu kręgosłupa
- Dziecko z zespołem Downa - pierwsze dni
- Rozszczep podniebienia
- Bezocze i małoocze
- Stowarzyszenia i Fundacje dla osób z wadami wrodzonymi
- Zespół Sotosa
- Badania naukowe
- Platforma Choroby Rzadkie